502871560
Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem pracy na tirze?

Coraz więcej Polaków decyduje się na pracę w charakterze kierowcy tira, co widać na polskich ulicach. Jednak jest to wymagający zawód, ponieważ wiąże się z zamianą domu na pojazd na dłuższy czas. Ze względu na ten aspekt, wymagane jest odpowiednie przygotowanie. Co warto zabrać ze sobą na wyjazd, a przede wszystkim, jakie przepisy należy znać? Co jeszcze wiąże się z pracą na tirze? 

Wymagane uprawnienia – co jest niezbędne do rozpoczęcia pracy na tirze?


W przypadku każdego kierowcy niezbędne będzie oczywiście prawo jazdy kat. B. Jednak gdy mowa o kierowcy tira, tutaj konieczne będzie prawo jazdy kat. C / C + E.


Ponadto należy uzyskać świadectwo kwalifikacji zawodowej, które potwierdzi ukończenie szkolenia – niezbędne do transportu.


Przed rozpoczęciem pracy na tirze niezbędne będzie orzeczenie psychologiczne (wydawane na podstawie art. 39k ustawy o transporcie drogowy) oraz lekarskie (wydawane na podstawie art. 39j ustawy o transporcie drogowym).

 

Co z czasem pracy?


Podstawą pracy kierowcy jest odpoczynek – zmęczony może stanowić zagrożenie dla innych na drodze, więc to niezwykle ważne, aby był wypoczęty. W związku z tym, wytyczne dotyczące czasu pracy zostały określone w prawie polskim.

Według Art. 6. rozporządzenia nr 561/2006, kierowca tira może pracować maksymalnie 9 godzin dziennie (choć ten czas może być wydłużony o godzinę, jeśli wymaga tego sytuacja i może to zdarzy się tylko dwa razy w tygodniu).


Co zalicza się do czasu pracy? 

Czas pracy kierowcy tira obejmuje czas od rozpoczęcia do zakończenia wszystkich czynności, m.in. prowadzenie pojazdu, załadowanie i rozładowanie (lub ich nadzór), wykonanie niezbędnych formalności administracyjnych. Także pozostanie w gotowości do wykonania pracy jest postrzegany jako czas pracy oraz przebywanie na przerwie (regulaminowo – 30 minut po 6 godzinach pracy). 


Jak przygotować się do trasy? 

Kilkudniowa, a nawet kilkutygodniowa, trasa wymaga odpowiedniego przygotowania. Oto, o czym należy zrobić:

  • zapoznać się ze swoimi prawami i obowiązkami, szczególnie na początku kariery zawodowej,
  • zweryfikować sprawność pojazdu,
  • zabrać ze sobą dokumenty, m.in. dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC, Zielona Karta (w przypadku trasy za granicę),
  • pamiętać o urządzeniach nawigacyjnych,
  • ZABRAĆ APTECZKĘ.


Zarobki


Mediana zarobków kierowców tira wynosi 2875 zł brutto, jednak ¼ osób zarabia więcej (ich zarobki wynoszą ok. 4 000 zł. Gdy mowa o pracy dla firmy z zagranicy, zarobki znacznie wzrastają. Możliwe są również wszelkie premie i dodatki.

Podsumowując, praca na tirze wiąże się z wieloma wyzwaniami, jednak jest to idealna forma pracy dla osób lubiących podróże i poznawanie nowych zakątków kraju (i nie tylko). 

„Dywersyfikacja usług w GRUPAENERGY”

Cel projektu: wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19

Beneficjent: Albrychowicz Mariusz GRUPAENERGY, Lgota Wielka, ul. Radomszczańska nr 125, 97- 565 Lgota Wielka

COPYRIGHT © Softe.pl