502871560
Najczęstsze usterki w samochodach ciężarowych, czyli na co zwrócić uwagę, aby bezpiecznie dojechać do celu?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak transport, a zwłaszcza ciężarowy jest istotny dla naszego codziennego życia, a przez to całej gospodarki i rynków międzynarodowych. Już od najdawniejszych czasów handel pomiędzy różnymi cywilizacjami wprawiał w ruch koła zębate całego systemu społeczno-gospodarczego. Rozwijała się przez to nie tylko kultura, ale przede wszystkim standard życia oraz występowanie wzrostu ekonomicznego w państwach uczestniczących w wymianie towarów.

Dzisiaj kwestie transportu i logistyki są jednymi z najważniejszych aspektów współczesnej ekonomii. Mogliśmy to zauważyć przede wszystkim podczas wybuchu pandemii wirusa Covid-19, podczas której kolejne obostrzenia, lockdowny i nowe przepisy znacznie, jeżeli nie całkowicie, ograniczyły wymianę dóbr pomiędzy państwami i kontynentami. Panika, jaka wybuchła w społeczeństwie z powodu zdania sobie sprawy z powagi sytuacji, spowodowała ogromny popyt na pewne towary i usługi, za którymi podaż niestety nie mogła nadążyć. Czy to nie właśnie wtedy, z pełnym zrozumieniem, zdaliśmy sobie sprawę, do czego mogą doprowadzić przeszkody w dostawie dóbr i usług? Czy najlepszym przykładem tego nie jest wszystkim dobrze znana awaria jednego z największych na świecie kontenerowców Ever Given w Kanale Sueskim?

Można stwierdzić, że są to przykłady raczej skrajne, pojawiające się w bardzo specyficznych warunkach. Jednak doskonale obrazują wartość transportu wielogabarytowego dla naszego codziennego funkcjonowania.

Co za tym idzie, dobrze jest zdawać sobie sprawę, do jakich usterek może dojść w pojazdach, które dostarczają te gotowe towary lub określone surowce. Zwłaszcza właściciele samochodów ciężarowych, przedsiębiorcy, kooperatorzy, jak i oczywiście sami kierowcy, a także osoby postronne zainteresowane tematem, powinny zdawać sobie sprawę z pewnych problemów i ewentualnych awarii, które nierzadko zdarzają się w obciążonych tonami autach ciężarowych.

Usterka układu elektrycznego

Rozwój technologiczny wpłynął na praktycznie każdy aspekt naszego życia. Nie inaczej jest w przypadku samochodów ciężarowych. W ich przypadku przejście z aut całkowicie analogowych na te wypełnione elektroniką przyniosło zarówno wiele korzyści, jak i dużo wad. Często słyszy się narzekania kierowców na niekończącą się listę planowanych napraw, nowych rozwiązań do ich pojazdów czy wygórowane ceny wymiany poszczególnych części.

To, co miało ułatwiać funkcjonowanie i komfort jazdy okazuje się niejednokrotnie utrudnieniem, któremu ciężko sprostać. Auto, w przypadku usterki układu elektrycznego, staje się puszką Pandory, której otwarcie oznacza potencjalne pojawienie się kolejnych ważnych i niecierpiących zwłoki napraw czy regulacji.

A dlaczego dbanie o układ elektryczny jest takie ważne? Dlatego, że to właśnie elektronika jest najczęściej głównym źródłem działania pojazdu i też najczęściej zgłaszaną przyczyną awarii w samochodach ciężarowych. W przypadku nawet niezbyt poważnej usterki, układ elektryczny, sprzężony z pojazdem, powoduje uruchomienie się systemu bezpieczeństwa. W takim wypadku o dalszej jeździe możemy zapomnieć, a jedynym rozwiązaniem pozostaje wezwanie pomocy drogowej. W późniejszej kolejności powinniśmy udać się do mechanika, który przy pomocy komputera stwierdzi, co „dolega” naszemu pojazdowi i jak temu zaradzić.

Uszkodzenia opon

Uszkodzenia opon to drugi najczęściej występujący problem w samochodach ciężarowych. Ze względu na wagę ładunku, a także samych naczep czy przyczep, zużywanie się opon następuje dużo szybciej niż w samochodach osobowych. Usterki są też związane z nieprawidłową pracą rozrusznika lub paska klinowego. Nie ulega wątpliwości, że od dobrze funkcjonującego ogumienia zależy zdrowie, a nawet życie kierowcy, więc tym  bardziej zwrócenie uwagi na ten element pojazdu jest niezwykle istotne.

Zwiększone użycie opon następuje przede wszystkim w okresie letnim, kiedy temperatura powietrza dochodzi do 30 stopni Celsjusza. Jednocześnie temperatura asfaltu wzrasta nawet dwukrotnie w stosunku do temperatury powietrza, co powoduje zmiękczanie gumowych opon oraz większy styk z powierzchnią drogi. Z kolei takie obciążenie diametralnie zwiększa proces niszczenia. W najgorszym przypadku nieprawidłowe ogumienie wraz z wysoką temperaturą nawierzchni może doprowadzić do pękania lub nawet zapłonu tych części.

Skutków zniszczonych opon jest więcej. Przez straty w bieżniku niemożliwe jest właściwe odprowadzanie wody spod kół, a także, wydłuża się przez nie droga hamowania. Dlatego też bardzo ważny jest odpowiedni wybór serwisu, oferującego możliwie jak najlepszy wybór ogumienia i wysokiej jakości naprawę. Polecamy sprawdzić i porównać oferty najlepszych serwisów specjalizujących się właśnie w usługach przeznaczonych dla aut ciężarowych, między innymi Energy Group, która od wielu lat z powodzeniem działa w tej branży.

Awaria silnika

Awaria silnika jest najczęściej związana z niewłaściwym użytkowaniem, utrzymaniem i terminarzem wymiany środków smarnych i filtrów stosowanych w układzie napędowym. Poza tym problem stanowi również usterka pompy paliwa, która nie tylko może doprowadzić do nieprawidłowego działania, ale nawet do zatrzymania pracy silnika. Chociaż najczęściej spotyka to pojazdy wysłużone, to i w przypadku nowszych pojazdów nie możemy zapomnieć o okresowych przeglądach i dbaniu z wyprzedzeniem o stan naszej „ciężarówki”.

Problemy z akumulatorem

Awarie akumulatora są często związane ze wspomnianą wyżej elektroniką w pojeździe. Jak widać nie zawsze musi być to wyładowanie się urządzenia – w wielu przypadkach dochodzi do przepalenia się kabli.

W przypadku samochodów ciężarowych nie można sobie pozwolić na stosowanie starego i słabego sprzętu. Używamy ich do pokonywania długich, niekiedy pobocznych i mało uczęszczanych tras, dlatego też ta część pojazdu powinna być regularnie sprawdzana i wymieniana, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki na drodze.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

W każdej pracy najważniejszy jest człowiek i jego bezpieczeństwo. Dotyczy to przede wszystkim kierowców, którzy pokonując setki czy tysiące kilometrów, kierując pojazdem ważącym kilka ton, muszą czuć się pewnie i komfortowo. Aby to osiągnąć, należy wystrzegać się awarii elementów odpowiedzialnych za zdrowie i życie nie tylko naszych pracowników czy nas samych, ale też innych uczestników ruchu. Ważne jest zatem częste i dokładne sprawdzanie odpowiedniego działania układu hamulcowego i układu kierowniczego, dzięki czemu ograniczymy możliwość pojawienia się niebezpiecznych sytuacji na trasie.

Dobry serwis to podstawa

Usterki pojazdów ciężarowych zawsze będą się zdarzać, ale warto pomyśleć z wyprzedzeniem i zrobić przegląd naszego pojazdu jeszcze przed wyruszeniem nim w drogę. To od prawidłowego działania auta zależy bezpieczeństwo ludzi, a także komfort jazdy i bezproblemowe wykonanie zadań, do których owe samochody zostały stworzone. Jest wiele kwestii, na które warto zwrócić uwagę dbając o stan pojazdu. Najważniejszą jest jednak wybór odpowiedniego, godnego zaufania serwisu, który pomoże nam w uporaniu się z wszystkimi możliwymi problemami i będzie służył nam swoim doświadczeniem oraz profesjonalizmem wykonania.

„Dywersyfikacja usług w GRUPAENERGY”

Cel projektu: wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19

Beneficjent: Albrychowicz Mariusz GRUPAENERGY, Lgota Wielka, ul. Radomszczańska nr 125, 97- 565 Lgota Wielka

COPYRIGHT © Softe.pl